Go

Contact Us in Albania

  • Phone: 01302 811319
  • Email: 
  • Mailing Address:  Some office address in Albania, TBD

Contact Us in the UK

  • Phone: 01302 811319
  • Email: 
  • Mailing Address:  24 Elmfield Road, Hyde Park, Doncaster, South Yorkshire DN1 2BA

Contact Us in the US

  • Phone: 202.468.4571
  • Email: 
  • Mailing Address: PO Box 5188 Wheaton, IL 60189-5188

Shqip

“JETA URBANE” shijon jetėn e re!

postuar Nga Anthony Adams

Postuar nga Anthony Adams, mė 18 Maj 2017

Kisha anėtare e Radstock Ministries “Urban Life” qė operon nė njėrin prej qyteteve multi – kulturore, qytetit tė Derby nė Mbretėrinė e Bashkuar raporton mbi zhvillimet e shėrbesės jetėndryshuese nė njė komunitet tė vogėl spanjoll.

Ka qenė njė privilegj i madh pėr tė gjithė komunitetin e kishės qė tė pagėzonin muajin e kaluar, dy prej miqve tanė nga Amerika Latine, tė cilėt janė shpėrngulur e kanė ardhur tė jetojnė kėtu, nė Mbretėrinė e Bashkuar, ku edhe kanė njohur Jezusin. Ata jetojnė kėtu prej shumė kohėsh , dhe ende janė nė procesin e aplikimit pėr azil.                                

         

Ndërsa flasin për rrugën qė kanė ndjekur deri tani, ata reflektojnë ndaj faktit se si Perëndia i ka sjellë ata në një vend ku ata morėn kohën, mundësinė dhe përulësine për të dëgjuar rreth lajmit te mirë tė Jezus Krishtit, edhe pse situata e tyre është e pasigurtë dhe shpeshherë e dhimbshme për shkak se ndodhen larg shtëpisė sė tyre

Edhe sot, pikėrisht kėtė mėngjes, ndėrsa isha duke kaluar kohė me ta duke lexuar nga Fjala e duke u lutur, i dėgjoja ndėrsa shpallnin me vendosmėri se si duhet tė ndjekin Jezusin edhe nėse do u duhet tė kalojnė nėpėr vėshtirėsi, por duke gjetur ngushėllim nė dashurinė e Tij qė kurrė smbaron. Kjo ėshtė ajo nėpėr tė cilėn ata kanė vendosur tė ecin, kjo ėshtė edhe perspektiva e jetės sė tyre edhe pse javėn e kaluar ata kanė dėgjuar qė disa prej familjarėvė tė tyre nė mėnyrė tė papritur kanė humbur jetėn nė njė aksident tragjik. E ndėrsa kėtė mėngjes jemi duke lexuar nga Fjala, ata u ndalėn fort tek vargu nga Romakėve 8: (38 – 39):

 

‘Sepse unė jam i bindur se as vdekja, as jeta, as engjėjt, as pushtetet, as fuqia dhe as gjėrat e tashme as gjėrat e ardhshme, as lartėsitė, as thellėsitė, as ndonjė tjetėr krijesė, nuk do tė mund tė na ndajė nga dashuria e Perėndisė qė ėshtė nė Jezu Krishtin, Zotin tonė.’

 

‘Kjo ėshtė Fjalė e Mirė” thanė ata me njė vėrtetėsi zemre.

Disa muaj me parė ne startuam njė shėrbesė tė re ‘Vida Urbana’ pėr tė pasur mundėsinė e pėr tė gjetur mėnyrat pėr tu shėrbyer kėtyre miqve tė rinj dhe shumė tė tjerėve nė qytet qė janė pjesė e komunetit spanjoll. Njė turmė e madhe u mblodh pėr shėrbesėn e muajit ku shumė evente sociale u zhvilluan, dhe shumė tė tjerė tė cilėt shfaqėn njė interes tė madh, qėndruan duke folur me skuadrėn. Lutuni pėr ne. Dhe nėse njeh dikė qė flet gjuhėn spanjolle, ndoshta ai/ajo mund tė dojė tė vijė e tė bashkohet e tė punojė me ne!

Tags: pagezim, spanjisht, jete urbane

koment

Back to Top